HABERLER
Haberler

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplandı

   
       
 
       
 

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2019 Yılı 2. Olağan Toplantısı, Ankara Vali Yardımcısı Elif Nur Bozkurt Tandoğan başkanlığında gerçekleştirildi.

Ankara İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu, Ankara Vali Yardımcısı Elif Nur Bozkurt Tandoğan Başkanlığında Valilik Toplantı Salonu'nda toplandı.

ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar'ın Birlik adına katılım sağladığı toplantıya; Türkiye İş Kurumu Ankara İl Müdürü Arif Ay, Ankara İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Bedri Ekşi, ATO Meclis Üyesi Abidin Memili, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vehbi Konarılı, ASO Genel Sekreter Yardımcısı Yusuf İnce'nin de aralarında bulunduğu kurul üyeleri katıldı.

Ankara Vali Yardımcısı Elif Nur Bozkurt Tandoğan'ın açılış konuşmasının ardından toplantı gündemine geçildi.

Türkiye İş Kurumu Ankara İl Müdürü Arif Ay, 2019 yılı ilk üç aylık İŞKUR göstergelerini açıkladı. Ay,  Meslek Edindirme Kursları (MEK), İşbaşı Eğitim Programları (İEP), Girişimcilik Uygulama Eğitim Programı (GEB), Toplum Yararına Program (TYP), Denetim Kurulu Çalışmaları ve Milli İstihdam Seferberliği Çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulundu. 

Ankara İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Bedri Ekşi de sunumunda 2019-2020 öğretim yılı için Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinden gelen alan-dal açma/kapama teklifleri hakkında kurula bilgi verdi. Ekşi, 3 ilçedeki 3 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden teklif geldiğini, toplam 4 tekliften 3'ünün dal açma, 1'inin de dal kapatma olduğunu, tekliflerin 4'ünün de uygun bulunduğunu kaydetti ve teklifleri kurulun onayına sundu.

Ekşi, 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki ve Teknik Eğitimi Tanıtma ve Yönlendirme Fuar Takvimi hakkında bilgi verdi, tüm kurul üyelerini Ankara genelindeki  tüm  ilçelerde 1 ay devam edecek öğrencilerin birbirinden ilginç ve yaratıcı çalışmalarının sergilendiği fuarları izlemeye davet etti.

Kurul üyelerinin görüş, öneri ve değerlendirmeleriyle katkı sağladığı toplantıda, ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar da; mesleki eğitimin, işgücü piyasalarında iş bulma fırsatları açısından önemine vurgu yaparak, ilgili tüm taraflarla işbirliği içerisinde mesleki eğitim programlarının geliştirilmesi ve istihdamı artırmaya yönelik olarak mesleki eğitim faaliyetlerinin desteklenmesinin önemli bir gereklilik olduğu üzerine görüşlerini dile getirdi.