HABERLER
Haberler

Çocuk işçiliği ile mücadele devam edecek

 
       
   
       
   
       
 
       
 

TESK'in UNICEF ile birlikte yürüttüğü 'Çocuk Hakları ve İş İlkeleri Programı'nın birinci dönem faaliyetlerinin değerlendirildiği sonuç toplantısında konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ayşe Ergezen, Bakanlık olarak çocukların ucuz iş kaynağı olarak sömürülmesinin ve her türlü ihmal ve istismarın önüne geçmek konusunda kararlı olduklarını ifade etti.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) işbirliği ile yürütülen 'Çocuk Hakları ve İş İlkeleri Programı' Sonuç Toplantısı, Sheraton Otel'de gerçekleştirildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler ‪Bakan Yardımcısı Sayın Ayşe Ergezen'in teşrifleriyle gerçekleştirilen 'Çocuk Hakları ve İş İlkeleri Programı' Sonuç Toplantısı'na ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar ve Eğitim, Proje ve Ar Ge Müdürü Erdoğan Özen ile birlikte ANKESOB'a bağlı odaların başkan ve yöneticileri de katıldı.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken toplantıda yaptığı konuşmada; 10 pilot ilde yürütülen projenin birinci etabını sonuçlandırdıklarını belirterek, Çocuk Hakları ve İş İlkeleri Programı gibi projelerle çocukların geleceğine ışık tutmak istediklerini, bu anlamda Türk esnaf ve sanatkarları olarak üstlerine düşen görevi yapacaklarını  kaydetti. Palandöken, "2018 yılı çocuk işçiliği ile mücadele yılı ilan edilmişti. Bu kapsamda Çocuk İşçiliği İle Mücadele Eylem Planı yayınlandı. Biz TESK olarak UNICEF ile başlattığımız bu programı yeni dönemde de kararlılıkla devam ettirmeyi, daha fazla sahada olmayı arzu ediyoruz." ifadelerini kullandı.

UNICEF Türkiye Temsilci Yardımcısı Nona Zicherman ise konuşmasında proje kapsamında TESK'in 10 ilde bin 500 çalışana çocuk hakları ve iş ilkeleri konularında eğitim verdiğini ifade ederek, "Türkiye, çocukları seven ve değer veren bir ülke olmasından dolayı hem çocuk haklarının hem de UNICEF'in büyük bir destekçisidir. Türkiye son yıllarda, çalışan çocuk sayılarının azaltılması ile büyük bir ilerleme kaydetmiştir." dedi.

"GELECEĞİMİZİN ÇALINMASINA GÖZ YUMAMAYIZ"
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ayşe Ergezen de yaptığı konuşmada çocukların bedensel, ruhsal ve sosyal açıdan sağlıklı bireyler olarak yetişmeleri, sorumluluklarının temelini oluşturduğunu söyledi. Bakanlık olarak çocukların ucuz iş kaynağı olarak sömürülmesi ile her türlü ihmal ve istismarın önüne geçmek konusunda kararlı olduklarını ifade eden Ergezen, "Çocuk işçiliğine göz yummak, geleceğimizin çalınmasına göz yummaktır. Çocuklarımızın, işgücü piyasası içinde gelecek yılların gerekliliklerini karşılar nitelikte yetişkin ve ülkemizin gurur duyduğu profesyoneller olmaları için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz." diye konuştu.
Toplantı, projeye ilişkin sinevizyon gösterimi, plaket töreni ve toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.