HABERLER
Haberler
PERBİS tanıtıldı
   
       
   
       
   
       
 

ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar ve Oda başkanları, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Perakende Bilgi Sistemi (PERBİS) Çalıştayı'na katıldı.

Point Otel'de gerçekleştirilen Perakende Bilgi Sistemi (PERBİS) Çalıştayı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Adem Başar'ın açılış ve bilgilendirme konuşması ile başladı. Çalıştayın amacını; Perakende Bilgi Sistemini tartışmak olarak açıklayan Başar, "PERBİS sistemini kurmakla neyi hedeflediğimizi  bilgilendirme esasına dayalı çalıştayımızda meslek odalarımızın başkanlarının da görüşlerine önem veriyoruz." dedi. 

Başar, "İşletmelerin açılışlarında, faaliyete geçişlerinde ve faaliyetleri sonlandırma gibi var olan tüm süreçlerde PERBİS sistemi üzerinden işlerin yürütülmesi hedeflenmektedir." diye konuştu.

Çalıştay'da, Danışman Mustafa Afyonluoğlu tarafından Perakende Bilgi Sistemi (PERBİS) ile ilgili genel ilkeler aktarıldı.
Afyonluoğlu, PERBİS nedir, nasıl çalışır, kazanımları nelerdir, perakende işletmelerin açılış, faaliyet ve kapanış süreçlerinin incelenmesi gibi konularda bilgilendirme yaptı.

PERBİS ile haksız rekabetin önleneceğini ve ruhsatsız işyeri olmayacağını belirten Afyonluoğlu, "Müteşebbis, ekonomik açıdan en verimli yerleşim yerini tespit edebilecek. Tüm işletmelerin hayat boyu bütün işlemleri tek noktadan yapılabilecek. PERBİS, bürokrasi ile mücadeleye önemli katkı sağlayacak. Süreç iyileştirilecek, kağıt ortamındaki evrak ortadan kalkacak." dedi.

Tacir ve esnafın, tüm ekonomik birimlere tek temas noktasının PERBİS olacağını kaydeden Afyonluoğlu, Perakende İşletme Kuruluşu; Sicil Süreci ve Ruhsat Süreci hakkında da bilgi paylaşımında bulundu.

Deloitte Danışmanlık Proje ekibinden Pelin Öztürk ile Nazlı Erman da sunumlarında, PERBİS Proje tasarım aşamasının sonlarına yaklaşıldığını belirterek, PERBİS İş Süreçleri Analizi kapsamında; Gelir İdaresi Kayıt Süreci ile  Esnaf Sicil ve Oda Kayıt Süreci hakkında bilgilendirme yaptı.

ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar da sunumların ardından yaptığı konuşmada PERBİS projesi hakkında kendilerine yapılan bilgilendirmeden dolayı Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü'ne teşekkür ederek, proje yapısının ve hedeflerinin esnaf ve sanatkarların menfaatine katkı sağlaması temennisinde bulundu. Ar, PERBİS sistemi hayata geçirildiğinde Birliklerin, Esnaf ve Sanatkar Sicil Müdürlüklerinin işleyiş şeklinin nasıl olacağı konusunda bilgilendirme istedi. Oda Başkanları da Perakende Bilgi Sistemi (PERBİS) üzerine görüşlerini dile getirerek, değerlendirmelerde bulundu.