HABERLER
Haberler

Esnaf ve sanatkarlara mesleki eğitim

   
       
   
       
 

Tehlikeli ve Çok Tehlikeli Sınıfta Yer Alan İşlerde Çalıştırılacakların Mesleki Eğitimlerine Dair Yönetmelik gereği ANKESOB'a bağlı Ankara Yağlıboya Dekorasyon ve Hırdavatçılar Esnaf Odası üyelerine yönelik olarak düzenlenen "Yapı Dekorasyon Faaliyetleri" kursu,  Ulus Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde uygulamaya konuldu. Protokol gereği sürdürülen kurslar, 40 saat ve 6 gün olarak planladı.

Kurslar, ANKESOB ve ilgili odalar ile Ulus Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Altındağ Halk Eğitimi Merkezi arasında; imkanları birleştirmek suretiyle, sektörlere ihtiyaç duyulan işgücünü yetiştirmek ve oda üyesi çalışanların nitelik ve niceliğinin artırılmasına katkıda bulunmak, yeni teknolojileri etkin ve verimli kullanma becerisini kazandırarak, uluslararası standartlara uygun nitelikli insan gücünü yetiştirebilmek için tanzim edilen işbirliği esaslarını kapsıyor.

ANKESOB Eğitim, Proje ve Ar-Ge Müdürü Erdoğan Özen, "Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışan personel, yönetmelik gereği, mutlaka ya MKY'nın belirlemiş olduğu standartlara uygun 4. seviyeye belge almak zorunda ya da bu tür kursları bitirmek zorunda. Uygulamaya koyduğumuz 3. grup kursumuz, yapı dekorasyon konularının yanı sıra yarı yarıya iş sağlığı ve güvenliği ağırlıkta. Katılımlarınızdan dolayı tüm kursiyerlerimize ve yaptığımız protokol çerçevesinde kapılarını bize açan Ulus Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ali Aslan'a teşekkür ediyorum." diye konuştu.

ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar da yaptığı konuşmada, "ANKESOB olarak özellikle tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışan üye esnaf ve sanatkarlarımıza yönelik olarak eğitim çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Artık, Ustalık Belgesi veya MYK Yeterlilik Belgesi olmayanlar bu mesleklerde çalıştırılmayacaklar. Kursiyerlerimize mesleki hayatta başarılar diliyorum. Okul Müdürümüz Sayın Ali Aslan'a da misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ediyorum." dedi.

Ankara Yağlıboya Dekorasyon ve Hırdavatçılar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Bilgiç de yaptığı konuşmada, "40 saat sürecek eğitimde alacağımız bilgiler, iş sağlığı ve güvenliği yönünden eksikliklerimizin giderilmesine katkı sağlayacak, mesleğimizin sorumluluğunu yerine getirmede bizlere önemli avantaj sağlayacaktır. Bu eğitimde odamıza desteğini esirgemeyen ANKESOB Başkanımız Sayın Mehmet Yiğiner'e, ANKESOB Başkan Vekilimiz Sayın Hüseyin Ar'a, ANKESOB Eğitim, Proje ve Ar-Ge Müdürü Erdoğan Özen'e ve okulun kapılarını bizlere açan Ulus Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Sayın Ali Aslan'a çok teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı. 

Ulus Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ali Aslan da konuşmasında şunları kaydetti: "Protokol gereği okulumuzu her zaman eğitim ve öğretime açmaya hazırız. İnşallah verimli ve kaliteli bir eğitim olur. Belgelerinizle birlikte hayırlı hizmetler sunarsınız. ANKESOB Başkan Vekili Sayın Hüseyin Ar'a, ANKESOB Eğitim Proje ve Ar-Ge Müdürü Erdoğan Özen'e ve Oda başkanımıza da katkılarından dolayı teşekkür ediyorum"