HABERLER
Haberler

 ANKESOB-MESİS için çalışmalar başladı 

   
       
 

ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, “Esnaf ve sanatkarlarımızın mesleki bilgi ve becerilerini ölçen, değerlendiren ve belgelendiren 'Mesleki Sınav ve Sertifikalandırma Merkezi' (MESIS) kurmamıza yönelik bir çalışma üzerinde duruyoruz.”  dedi.

ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, beraberindeki ANKESOB Genel Sekreteri Nurettin Erol, ANKESOB Eğitim, Proje ve Ar-Ge Müdürü Erdoğan Özen ve BMEDB Üyesi Haydar Battaloğlu ile birlikte Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Başkanı Adem Ceylan'ı makamında ziyaret etti.

ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, yapılan ziyarette ANKESOB'un çalışmaları ve sorumlulukları hakkında bilgilendirmede bulundu.

Ziyarette ayrıca, Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) - Mesleki Sınav ve Sertifikalandırma Merkezi (MESIS) gündeme geldi. ANKESOB-MESIS kurulmasına ve yapılacak hazırlıklara ilişkin görüş alışverişinde bulunulan ziyarette ANKESOB Başkan Vekil Hüseyin Ar, "İş yaşamında başarılı olmak ve iş kazalarını en aza indirmek için birçok meslekle ilgili gerekli eğitim ve yeterlilik belgesi zorunluluk haline getirilmiştir. Esnaf ve sanatkarlarımızın, iş yaşamındaki bu hızlı dönüşüme uyumunu sağlamak için Birliğimiz bünyesinde iktisadi işletmemize bağlı olarak Ulusal Meslek Standartları ve Ulusal Yeterlilikler dahilinde esnaf ve sanatkarlarımızın mesleki bilgi ve becerilerini ölçen, değerlendiren ve belgelendiren 'Mesleki Sınav ve Sertifikalandırma Merkezi' (MESIS) kurmamıza yönelik bir çalışma üzerinde duruyoruz. Bu anlamda atmamız gereken adımlar var. Gereken her türlü adımı atmaya hazırız. Verecekleri destekten ötürü Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Başkanımız Sayın Adem Ceylan'a şimdiden teşekkür ediyorum." dedi.

MYK'nın yapısı, yetki ve sorumlulukları hakkında ANKESOB Başkan Vekili Ar'a ve beraberindeki heyete bilgi veren MYK Başkanı Adem Ceylan, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen meslek sayısının 48'den 81'e çıkarıldığını, tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde belgelendirmenin iş hayatında çok önemli olduğunu kaydetti. Belgelendirme sistemi, sınavlar, hazırlanan ulusal yeterlilikler ve verilen belgelerle ilgili istatistiksel veri paylaşımında bulunan Ceylan, Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nin' Mesleki Sınav ve Sertifikalandırma Merkezi' (MESIS) ile ilgili bir çalışma içerisine girmesinden memnuniyet duyacağını ve her türlü desteği vermeye hazır olduklarını bildirdi.    

Ulusal Meslek Standartları ve Ulusal Yeterlilikler ile MESIS gibi alanlara meslek örgütlerinin sahip çıkmasının ve sorumluluk almasının gerekliliğine değinen Ceylan, "Mesleki ve Teknik Eğitim alanında faaliyette bulunan kurumlar akredite oluyor. Ülkemizin kalkınması esnaf ve sanatkarlarımızın desteklenmesi ile gerçekleşir. Ülkede esnaf ve sanatkar iyiyse ekonomi de iyidir. Özellikle sizlerin ANKESOB olarak üyelerinize; esnaf ve sanatkarlara karşı sorumluluğunuz var. Çalışma hayatında nitelikli insana ihtiyaç had safhada.  Eğitim günümüzde çok hızlı gelişme göstermekte, teknoloji de ışık hızı ile ilerlemektedir. Kendimizi devamlı yenilemeliyiz. Ülkemizde taş üstüne taş koyan insanlarımıza ihtiyaç var. MYK olarak büyük değişimler yaşanan çalışma hayatının göbeğinde olan bir kurumuz. Hizmet üretmek, istihdam sağlamak ve ekonomik büyümeye katkı sağlamak bizim görevimiz. Dolayısı ile ANKESOB'un bu yolda destekçisiyiz." diye konuştu.